BANJALUKA – Pod izgovorom da se radi o sajber bezbjednosti i zaštiti djece na internetu, Vlada Republike Srpske počela je implementaciju infrastrukture za digitalni nadzor nad institucijama, građanima i medijima, kombinujući ruske bezbjednosne modele, kineski hardver i softver, te izraelske metode obuke u ovoj oblasti, ekskluzivno saznaje portal CAPITAL.
Prema našim izvorima i informacijama koje smo prikupili, Agencija za informaciono komunikacione tehnologije RS nedavno je predstavila odabranim službenicima i rukovodiocima Vlade RS prve korake ka implementacije kineskog softvera za koji će se potrošiti 57 miliona KM iz džepova građana.
U pitanju je tajni ugovor Vlade RS sa kineskom kompanijom ELINC povezanom sa vojnom industrijom čiji će softver na deset godina pružiti bezbjednost svim institucijama u Srpskoj. Ova firma ugovor je dobila bez javnog poziva, iza zatvorenih vrata, o čemu je CAPITAL prvi ekskluzivno pisao.
Srpska tajno sklopila ugovor od 57 miliona sa kineskom firmom povezanom sa vojnom industrijom
Na ovoj konferenciji nema novinara
Na internom sastanku samo za odabrane službenike Vlade RS nazvanog „Prva mezoregijske IKT konferencije“ koji je održan 11. aprila u Administrativnom centru u Banjaluci otkriveni su detalji plana vlasti Srpske da uspostavi kontrolu sajber prostora. Na tajnoj konferenciji, sakrivenoj od medija i javnosti, na kojoj je više puta napomenuto učesnicima da tu nema novinarima, ovaj projekat je predstavljen kao rješenje za bezbjednost institucija i građana, sa posebnim fokusom na djecu, ali i medije koji plasiraju „loše vijesti“.
Prema rečenom, što je potvrđeno CAPITAL-u iz više izvora, planirano je da se do 2027. godine uspostavi 15 čvorišta u Srpskoj sa data centrom na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu i glavnim centrom za podršku u Kragujevcu u Srbiji, a koji će uvezati sve institucije u Srpskoj, kombinujući komponenete i softver naručen od Kineza, potpomognut ruskim sistemima „hvatanja“ sajber prijetnji.
Za ovaj posao se osposobljava kadar koji pohađa „Sajber akademiju“ u saradnji sa Izraelcima (o obukama izraelske firme “Elta Cystems” mediji su ranije pisali).
Unapređenje hronično loše sajber bezbjednosti institucijama u Srpskoj je „goruće pitanje“ uprkos ogromnom novcu potrošenog na programe od privilegovanih IT firmi koje se nalaze na crnoj listi SAD. No, najave koje su se čule na ovoj konferenciji ne podsjećaju toliko na unapređenje bezbjednosti, koliko na uspostavljanje državne kontrole interneta po uzoru na autoritarne režime u državama poput Kine, Izraela i Rusije, čije su kompanije uključene u ovaj projekat.
Govornici na ovoj konferenciji su ispričali da je prva faza ovog projekta počela u već u oktobru prošle godine dizajnom opreme koja bi kroz dva mjeseca trebala da stigne kargo letom na aerodrom u Banjaluci.
Istakli su da postoji „velika disperzija institucija i njihove IKT strukture, kao i nedostatak ljudskih i tehničkih kapaciteta u tim institucijama“.
Šuplja infrastruktura
Ovo znači da informacioni sistemi u koje su naše vlasti sprašile stotine miliona maraka jednostavno ne rade, da su institucije međusobno nepovezane, te da se suočavaju sa hroničnim nedostatkom obučenog kadra i tehničkih resursa.
„Veliki je broj institucija u Srpskoj a mnogo nedostataka i različite infrastrukture. To će ići sporije“, rečeno je na seminaru.
Smatraju da će nagomilane probleme prevazići kupujući kineski sistem po narudžbi.
„Sve ove radove i nabavke obuhvatiće budući pravni okvir“, najavljeno je na seminaru, što upućuje na to da će papirologija biti naknadno „popeglana“.
Navode da je riječ o decentralizovanoj strukturi koja će imati nacionalni data centar na republičkom nivou na koji će se kopčati 15 čvorišta sa visokim stepenom bezbjednosne opreme instalirane u okviru svoje strukture.
Na ove centre se kopčaju institucije koje ne mogu da obezbjede “in house”, odnosno, samostalni stepen zaštite, a biće uključene i one koje su ranije masno plaćale zaštitu.
Centar ovog ekosistema imaće nekoliko namjena, zaštitu javne uprave i djece i omladine od štetnih sadržaja.
„Uzećemo jedan logički ruski sistem koji koristi Roskomnadzor (Ruska federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija), kao i kineski. Tu je veliki stepen zabrana, jer se podrazumijeva da su to djeca. Svako mora da dokazuje da nije dijete. Dok se svi mi bavimo filtriranjem, oni ne daju ništa, nego ti dokaži da si odrastao i da možeš pristupiti sadržaju“, rečeno je na seminaru.
Potvrđeno pisanje CAPITAL-a: Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske
Nulta tolerancija na loše vijesti
Govornici su objasnili i da svaka od detektovane 43 vrste prijetnji koje se odnose na djecu ima svoje specifičnosti i da joj se drugačije pristupa. Jedan od govornika se dotakao i medija i njihovog izvještavanja i kako to utiče na djecu.
„Na primjer, kada smo pričali o medijskim mjerama i razgovarali sa medijima, rekli smo im da su loše vijesti štetne za djecu. Ne lažne vijest, pustite to, nego loše vijesti. One na nas utiču loše, a kamoli na dijete. Zato će ići nulta tolerancija Roskomnadzora. Nulta! Mi smo rekli našim medijima: “Mi kad bismo vas analizirali, niko od vas ne bi prošao!” Evo, uzmite sada bilo koje vijesti i pročitajte, budi bog s nama, nije čovjeku dobro. Zamislite tek djeci. Uzećemo njihovu nultu toleranciju na sve kroz naš sistem“, rekao je jedan od govornika prisutnima.
Ipak, ogradio se govoreći da ne mogu zahtijevati nultu toleranciju od provajdera interneta, kompanije m:tel, zato što su komercijalna firma koja zbog evropskih standarda ne može da dozvoli tako nešto.
Rečeno je i da je postojala namjera da javnost bude upoznata sa da ovim projektom, ali da je stigla naredba „odozgo“ da se sve drži u tajnosti, da ga neko ne bi ugrozio.
Nakon analize institucija i njihove bezbjednosti, rečeno je na seminaru, predstavnici IKT-a su poslali „ludački upit“ Kinezima sa zahtjevima i potrebama, te da su od njih dobili najkompletniji i najpouzaniji odgovor. Kinezi će tako, da parafraziramo, za 57 miliona maraka građana Republike Srpske, napraviti sistem po narudžbi koji će biti i državni i komercijalan. Planirano je da pruži zaštitu institucijama besplatno, dok će se drugi moći priključiti kupujući zaštitne pakete, što predstavlja komercijalnu komponentu.
Vlasnik ELINC-a sa kojim je RS sklopila tajni ugovor na OFAC-ovoj listi
Komercijalna komponenta sistema i „hvatanje“ prijetnji
Prema rečenom, sistem omogućava veliki dijapazon različitih zaštita, a kroz međunarodnu saradnju sa partnerima svakodnevno će dobijati uočene prijetnje.
„Rusi i Kinezi posjeduju sisteme za “hvatanje” prijetnji djeci i omladini, mi te resurse do sada nismo imali, ali dobićemo ih“, rečeno je na seminaru.
Takođe, govornici u rekli da je novi sistem trenutno hostovan u Vladi RS, a ubrzo bi trebao biti završen „pravni dio“ koji će omogućiti tehnički pristup elektro-fakultetima i naučno istraživačkoj zajednici.
U pomalo konfuznom dijelu, govornici su na kraju rekli i da je ovo mega investicija koja se radi sa Srbijom i koja nas vodi na svjetsko tržište.
„To je zajednički plan nas i Vlade Srbije, odnosno Kancelarije za IT u Vladi Srbije. Ovo je mega projekat i mega investicija koja mora da bude pametna. Vlada Srbije je u data centar u Kragujevcu uložila 500, 600 ili čak 700 miliona evra. Našli smo rješenje unikatno u svijetu i radili ga sa nekim ko je najbolji u tome, sa China Electronic Corporation (CEC) koji štiti Kinu. Vidjeli smo kolika je njihova moć i koliko brzo rade. Mi imamo zapadnjački stil u inženjeringu, oni su drugačiji, kao vanzemaljci, sve rade brzo i efikasno. Otišli su sto koraka ispred Evrope“, rekli su na ovom seminaru.
Inače, kineska kompanija ELINC u vlasništvu je China Electronic Corporation koja se već tri godine nalazi na američkoj “crnoj listi”, o čemu je CAPITAL takođe pisao.
Za detalje ovog projekta pitali smo IKT RS. Iako su rekli da će se potruditi da odgovore dostave danas do 12h, to se nije dogodilo, pa ćemo informacije od njih objaviti kada ih dobijemo.

Direktorica Transparency Internationala BiH Ivana Korajlić kaže da je informacija da će vlasti dopustiti stranim vladama nadzor nad našim građanima zabrinjavajuća.
“Pitanje je kako će se to koristiti, ko će ima pristup podacima i da li će ih zloupotrijebiti. Ako se radi o kompanijama koje su bliske vladama tih država, a vjerovatno jesu, postavlja se pitanje da li će i zašto naše vlasti dopustiti stranim vladama da nadziru naše građane na internetu“, kaže Korajlić.
Osvrćući se na etički problem u realizaciji ugovora, Korajlić kaže da je uredu da se uvede regulativa kao i odgovornost kreatora sadržaja koji se plasiraju djeci.
“Problem je ako pod krinkom zaštite od malignog softvera, virusa i sajber napada, krenemo u pravcu ograničavanja pristupa sadržajima i sajtovima za koje neko “gore” bude smatrao da su štetni. Jedna stvar je sajber sigurnost, a sasvim druga je ograničavanje pristupa informacijama kojem oni teže godinama” kaže Korajlić.
Istraživački tim CAPITAL-a
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
čitajući članak, rekao bi čovjek da vlasti ovo kupuju samo zbog zaštite djece i omladine, a ne radi potpune kontrole interneta.
Dobro, vjerovatno je to tako, ovdje spominjete Kinu i Rusiju kao države u kojima se ovo primjenjuje i više nego trenutno kod nas, a da li ste možda slučajno čuli za NSA, CIA i još neke agencije? Da li ste možda čuli da sve njihove veće IT kompanije koje su naravno sve počele posao u garaži i/ili su ih pokrenuli jadni studenti, imaju veze sa NSA, vojskom, kompanijama za prisluškivanje, praćenje i sl.?
Slično je i u divnoj EU koja brine da li će neki sajt da nas prati preko nekih kolačića pa sada na svakom sajtu imamo divne prozorčiće koji nam iskaču i pitaju nas da odobrimo svašta nešto, oni strašno puno brinu za našu privatnost…evo više ne možemo, mi koji imamo svoje sajtove, da znamo koje ključne riječi je neko koristio na google-u da bi došao na naš sajt, uskraćuje se i informacija sa koje je tačno stranice došao jer naravno to ugrožava privatnost, ali naravno google može da ima sve te podatke i da ih obrađuje o svima nama, to nije ugrožavanje privatnosti…isto je i za FB i sve ostale…
Ljudi moji, svi koji nešto znaju na ovu temu, kao eto i ja koji kao nešto znam, čupaju kosu na glavi kada vide šta se dešava…
Ako hoćeš da niko ne zna ništa o tebi jedini način ti je da baciš sve telefone, tablete, laptope, računare i SIM kartice i odeš negdje u šumu i živiš kao pustinjak. Naravno da znaju manje-više sve o nama, pitanje je samo koliko smo im pojedinačno interesantni. Ovdje se ne radi o tome.
Naravno da postoji špijuniranje, ali ne u svrhu sprečavanja neželjenog mišljenja (osim u diktaturama) već u svrhu nacionalne bezbjednosti (bar se tako javno kaže). I u svrhu ciljanog reklamiranja.
Ovdje se radi o tome da će uz pomoć kineskog softvera RS pokušati uspostaviti “zaštitni zid” pod ugledu na onaj kineski. Nijedna informacija koja se softveru (i onome ko je iza njega) ne sviđa se neće moći pojaviti u javnom internet prostoru RS-a. Znači, svaki kritički nastrojen tekst o vlasti će biti nevidljiv za običnog građanina. Sve pod krinkom zaštite djece. Da se kladimo da će svi porno sajtovi ipak biti dostupni bez problema?
Odgovor na to su naravno proksiji i VPN-ovi, ali običan čovjek nema živaca ni znanja da se petlja sa tim. Problem za vlasti je što mi nismo Kina i nemoguća je tolika kontrola kao tamo. Tako da su ovo manje-više bačene pare u koje će se prikladno neko od domaćih pijavica lijepo ugraditi.
Imaju ameri i ostali puno više ciljeve osim bezbjednosti i reklama i puno su veća diktatura i imaju puno veću kontrolu medija i svega nego u Rusiji pa možda i Kini, ali isto tako imaju puno snažniji marketing i puno više drugih drže u šaci pa onda to tako ne izgleda već su oni za sve nas uzor!
Ovo o čemu se piše u ovom članku pa i ti, nije moguće ostvariti, ispada da će oni selektivno filtrirati i blokirati neke objave koje im se ne sviđaju, mogu jedino kao Kinezi da blokiraju FB, YT i ostale, a ovi naši to sigurno neće…slažem se da su definitivno bačene pare, ali opet možda će nekome i da koristi to što kupuju, ali mislim da najveća korist može da bude jedino za nekoga izvan BiH kao i sve kod nas…
Zato sam i pomenuo da se to bar tako javno kaže. Posebno je to pojačano nakon napada na Blizance, a što je i Snouden objelodanio. CIA je uhvaćena na spavanju pa su onda svim silama krenuli da prikupljanje sve moguće informacije. Sve je ovo javno poznato i nema nekih velikih tajni. Puno veća kontrola medija? Pokaži na primjeru, ja ga ne mogu naći. Zadnje izbore Tramp je dobio upravo zbog nemogućnosti Demokrata da kontrolišu narativ u medijima da im je kandidatkinja šuplja. Nema kontrole medija u SAD, ako ima daj mi primjer.
Ništa nije nemoguće, pitanje je samo koliko sredstava i želje se u to uloži. Preduslovi već postoje. Imamo samo jednog internet operatora u RS, skoro pa jednu TV kuću (RTRS i ATV su dio iste priče) osim BN TV-a, gomilu prorežimskih portala i vlast kojoj smeta sloboda govora.
Kako će blokirati? mtel kao jedini operator daje svima internet. Cenzorima se ne sviđa neka priča na bn.tv portalu ili snimak njihovog dnevnika na YT. Operator dobija nalog da to blokira i niko to ne može da vidi. Možeš gledati sve na YT sem toga što je blokirano. Ista stvar je sa Fejsbukom, Tviterom ili Instagramom. Sa tehničke strane to uopšte nije neki problem (layer 7 firewall), sa zakonske jeste. Ali to njih nije puno briga.
Ipak mi nismo Kina i ima načina da vijesti dođu gledalaca i čitalaca. Ko želi, snaći će se.
Mediji u SAD su isto tako, kao i kod nas, povezani sa političarima, najviše demokrate i milijarderima, a oni su povezani sa političarima, a dokaz za to je taj što je Tramp bio satanizovan na sve moguće načine, da dok je bio predsjednik u prvom mandatu nema šta mu nisu radili, da je senilni Bajden uspio da ga pobjedi, a tada nisu bili uključeni samo mediji koji su primarno radili za demokrate…
Nego, poenta je ta da sve države imaju isti problem tj. običan narod u svim državama ima isti problem, ali oni veliki, posebno zapad, elegantno taj problem pripisuju drugima, lošim Rusima, Kinezima i svima drugima po potrebi i to upravo preko medija koji globalno rade za njih, a možemo da primjetimo kako kod njih funkcioniše sloboda govora, medija…sve ruske medije su blokirali, nalozi na društvenim mrežama isto tako, postoji samo njihova “istina”!
Ratko, slažem se: sve države imaju isti problem tj. običan narod u svim državama ima isti problem: glup je, polupismen, prodaće se za sendvič ili 50 KM i vjeruje kretenima.
Ti očito imaš pozitivno mišljenje o Trampu.
@Goran
Ne, nemam pozitivno mišljenje o Trampu, ali je žalosno, veoma žalosno kada treba da se bira tj. narod u SAD treba da bira između dva zla i ovaj put, po meni, izabere manje zlo, ja se nadam da se slažemo da kada poredimo Bajdena i njegovu ekipu i onu koja je njega trebala da naslijedi da je Tramp puno manje zlo…
A ovo je još jedan od globalnih problema, ne bira se ko je dobar kandidat, koga vidimo da će da nam donese nešto dobro, uvijek smo prinuđeni da biramo manje zlo…a zatim ekipa loših bira nekoga ko će da nam sudi i presudi, koga nismo mi birali, recimo Ursulu u EU, Brnabićka u Srbiji i tako dalje…
@Ratko, slažem se da je Bajden užasno loš kandidat, ali Tramp je neviđena narcisoidna budaletina opasna ne samo za SAD, već za planetu. Ipak je to ogromna razlika. I kod nas, a i u komšiluku je ista situacija: dođu izbori i nemaš za koga glasati. Loši kandidati i loši glasači, pa se čudimo što nam je kako nam je.